Нашите предци на Бадник и Божиќ користеле кромид за да дознаат какво време ќе има во текот на целата година.

На Бадник вечерта, главица кромид се сече на 12 дела. Во секој дел ставете сол и ставете го на прозорец да преноќи.

Најастариот член од семејството оди на Божиќ да го види кромидот. Во оној дел кај што има вода во тој месец ќе има дожд. Ако некоја лушпа е сува, тој месец ќе биде сушен.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.