Вечерва почнува есента. Денеска кога денот и ноќта траат по 12 часа, важи за многу моќен ден и период.

Во 21.22 часот погледнете во небо и три пати повторете желба, бидејќи според народното верување, сигурно ќе ви се исполни.

Од дамнина луѓето верувале дека на овој ден се исполнуваат сите желби. Според народното верување, доколку точно во моментот кога настапува есенската рамноденица, во овој случај во 21.22 часот вечерва, погледнете во небо, замислете желба  и повторете ја три пати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.