Кога е месечината полна се менува нејзината енергија и тогаш според законот на привлекување таа влијае врз зголемување на богатството. Месечината е небеско тело кое е најблиску до земјата и затоа неговото влијание врз нас е најголемо. Сите знаеме дека влијае на плимата и осеката, а помислете што му прави на човечкиот организам кој содржи околу 70 отсто вода.

Месечината има најголемо влијание кога е млада или полна. Полната месечина е период кога таа добива најмногу светлост од сонцето, што е пак чиста енергија. Тогаш можете да видите како месечината блеска на ноќното небо во полн сјај.

Се станува посилно на полна месечина. Ако сме во хармонија со самите себе, полната месечина ќе ни донесе многу позитивни вибрации – вселената секогаш го рефлектира тоа што го носиме во нас самите.

Иако поради својата снага на многумина ќе им направи не рамнотежа на здравствено поле и ќе донесе несоница, за финансиите таа енергија е бесцената. Поради тоа се вели да „внимавате“ за што размислувате во текот на денот – би можело и да ви се оствари.

Полната месечина може да ни донесе позитивни резултати ако користиме афримации, молитви, медитација, дури и во процес на лекување од болести. Секоја енергија во вселената можеме да ја искористиме или на конструктивен или на деструктивен начин, а тоа зависи само од нас самите. Еве како според старите верувања можете да ја искористите таа енергија за привлекување на богатство.

Ритуал со банкнота

Наједноставен ритуал е да земете една банкнота, по можност црвена. Кренете ја раката и со неа мавтајте неколку секунди или минути кон месечината додека концентрирано замислувате и чувствувате како ви се зголемуваат парите.

Таа банкнота потоа ставете ја во паричникот да „преноќи“. Следниот ден потрошете ја. Слично на ова кога месечината е во фаза на опаѓање, неколку дена по полната месечина, гледајте во месечината и замислувајте како исчезнуваат проблемите кои ве мачат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.