Украинската сликарка Саша Анисимова ги воодушеви корисниците на Инстаграм со своите цртежи на уништениот Харков.

Понекогаш не можам да верувам дека ова се случува, сè изгледа како кошмар. Сите ги прочитавме вестите и видовме написи и наслови дека Русија сака да ја нападне Украина, но не мислевме дека тоа навистина ќе се случи. Вечерта на 23 февруари, пред да си легнам, наидов на уште еден таков наслов, но не му придадов важност и отидов да спијам, поставувајќи го алармот за седум часа“, ја започнува својата исповед за 24сата.хр.

Во тоа време, Саша не ни претпоставувала дека во пет часот утрото ќе ја разбудат експлозии.

Пукаа недалеку од нас, прозорците во куќата се тресеа. Го спакувавме тоа што успеавме да го ставиме во торбата за 15 минути, го грабнавме кучето и се упативме кон западна Украина. Сите мои роднини го напуштија Харков“, вели Саша.

Таа тогаш решила да ја води војната на свој начин, па почнала да ги украсува уништените згради во родниот град со графика. Тој редовно објавува свои графики на својот Инстаграм профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sasha Anisimova (@sasanisimova)

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.