Јасмин Хартин, богаташка од Канада и поранешна партнерка на Ендрју Ешкрофт, син на британски милијардер, е обвинета дека несовесно пукала во началникот на полицијата во Белизе, но таа нема да оди во затвор, пишува Би-Би-Си.

Наместо да оди зад решетки, Хартин само ќе плати казна од 30.000 фунти и ќе врши 300 часа општествено корисна работа. Покрај тоа, таа мора да сними видео предупредување за опасноста од алкохолизмот и лошо ракување со огнено оружје, пишува Breaking Belize News.

Хартин (34) се изјасни за виновен за убиството од небрежност на полицаецот Анри Џемот (42), што се случи на крајот на мај 2021 година. Џемот починал откако се здобил со прострелна рана во главата.

Во текот на истрагата, откриено е дека Хартин и Џемот, кои биле пријатели, се забавувале заедно на островот Амбергрис Кеј ноќта на неговата смрт. Според полицискиот извештај, тие пешачеле по плажата пред да завршат на пристаништето, каде Џемот и го дал пиштолот да го остави.

Хартин им кажала на инспекторите дека била пијана додека го држела Глок 17 и тој случајно пукнал. Полицијата ја пронашла во близина на пристаништето крвава и вознемирена, а телото на убиениот е пронајдено во морето.

Според кривичниот закон на Белизе, максималната затворска казна за убиство од небрежност е пет години. Додека беше бесплатен во очекување на судењето, Хартин даде неколку интервјуа и се појави во документарниот филм „Еден куршум во Белизе“.

Фото: ПрофимедиаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.