Повеќе од 30 жени ја тужат компанијата која е сопственик на најпознатата светска стриминг страница за порнографски содржини „Порнхаб“, за наводна злоупотреба на нивни експлицитни снимки.

Жените велат дека снимките се објавени на „Порнхаб“ без нивно одобрување и дека затоа поднеле граѓанска тужба во Калифорнија.

Сопственикот на „Порнхаб“, компанијата „Мајндгик“, е обвинета за водење на „криминална организација“.

„Порнхаб“ ги оцени ваквите обвинувања „крајно апсурдни, потполно безобразни и категорично лажни“.

Адвокатот што ги застапува групата жени, Мајкл Боу, истакнува дека компанијата со години ги заобиколувала постојните правила за да ги заштити актерите во традиционалната порно индустрија, особено делот каде што производителите треба да ја потврдат возраста и идентитетот на луѓето во видеото.

Интернет порно индустријата во суштина беше округ „Црвена светлина“. Оваа нова индустрија за порнографија на Интернет работи под различни правила во последните 10 години, поточно без правила и надзор – истакна Боув.

„Мајндгик“, која поседува и управува со повеќе од 100 порнографски страници, вклучително и „Порнхаб“, „РедТјуб“, „ЈуПорн“ и „ИксТјуб“ и е сопственик на продукциска куќа која произведува порнографски материјали, со години им овозможува на непроверените корисници да објавуваат разни видеа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.