Во време кога во светот е вистинска криза за здрава храна, македонскиот земјоделец Томе Томов ги изгази зелките, затоа што нема каде да ги продаде, пренесува „Мотика“.

Сите се плашат дека ќе настане криза за храна, а нашите земјоделци ја газат. Јас верувам дека и во Македонија би можел да ги продаде зелките, со оглед на тоа дека не се расипуваат брзо, само проблемот е што сме толку неорганизирани што нема кој да ги спои луѓето со земјоделците, вели Томов.

Повеќе фото на „Мотика“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.