1. Таткото на Исидора Бјелица раскажува како изгледала последната средба со неговата ќерка за која бил многу врзан. Димитрије Бјелица е познат шаховски мајстор кој се натпреварувал со светските легенди Карпов и Каспаров. Сепак најмногу се гордеел кога ќе го препознаеле како татко на писателката Бјелица.

И донесов во болница три книги. И довикнав Иси татко дојде, но не се пробуди.Згогум најдобра ќерка на светот. Твојот татко Бјели со кого го помина целиот свет-напиша Димитрије

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.