Марија Елена Бочи е италијанска политичарка и адвокат која била министерка за уставни реформи во периодот од 2014 до 2016 година. Иако таа свечената заклетва ја потпишала пред околу 5 години, деновиве на социјалните мрежи, но и на дел од светските портали, се појави фотографија на која таа ја потпишува заклетвата, а додека го прави тоа, на виделина излегува дел од нејзината долна облека.

Сепак, станува збор за „едитирана“ фотографија, за што реагирала и самата Бочи, која што станала интернет хит додека да објасни дека не станува збор за реална фотографија. Во прилог може да погледнете неколку фотографии од тоа како навистина изгледало нејзиното потпишување на свечената заклетва.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.