Претседателот на Украина, Владимир Зеленски и „духот на Украина“ се прогласени за личност на годината за 2022 според изборот на магазинот „Тајм“.

„Без разлика дали битката за Украина нè исполнува со надеж или страв, Владимир Зеленски го раздвижи светот на начин каков што не сме го виделе со децении. Во неделите откако руските бомби почнаа да паѓаат на 24 февруари, неговата одлука да не избега од Киев, туку да остане и собере поддршка беше судбоносна“, наведува уредникот на „Тајм“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.