Во понеделникот во 95. година почина таткото на американскиот милијардер Бил Гејтс, Бил Гејтс Сениор.

Сите имавме многу време за да размислиме колку сме среќни што толку години имавме така неверојатен човек во нашите животи, напиша Гејтс на својот официјален блог.

Гејтс Сениор беше воен ветеран и коосновач на адвокатска фирма во Сиетл, а компанијата на неговиот син не би била покрената без негова помош.

Семејството не ја наведе официјалната причина за смртта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.