Во Занаетчискиот дом во Куманово денеска (четврток) со почеток од 19 часот ќе се одржи свечена академија по повод „Св.Сава“ државниот празник на Србите во Македонија, во организација на Српската заедница во Куманово.

Специјални гости на Светиосавска академија ќе бидат министрите во српската Влада Милош Вучевиќ и Никола Селаковиќ.

Академијата ќе биде збогатена со културно-уметничка програма, а ќе настапат: Уметничкиот ансамбл “Станислав Бинички”, оперскиот пејач Оливер Њего, актери од Народниот тетар од Белград, писателот Драгослав Бокан и КУД “Српски вез”.

 



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.