Тетовско-гостиварскиот владика Јосиф денеска во 8 часот во црквата „Света Петка“ во Гостивар ќе служи света литургија и ќе се моли за загинатите, повредените и нивните семејства од страшната несреќа, која ја покри со длабока тага нашата држава, соопшти Комисијата за односи со верските и религиозни групи.

Во трагичната несреќа, што се случи кај селото Ласкарци, загинаа 14 луѓе, а седум се во критична состојба.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.