Отецот Тимоти Пелк, свештеник од Мичиген стана онлајн сензација откако се одлучи малку да се забавува за Велигден и тоа почитувајќи ги препораките за физичка дистанца, па со пластичен пиштол ги прскаше верниците со света вода.

Еден месец подоцна овој католички свештеник стана хит на интернет, бидејќи црквата кон средината на април објави негова фотографија на Фејсбук.

Интернет заедницата веднаш почна да ја фотошопира сликата и да прави т.н. „мимови“, па отец Тим за кратко стана славен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.