Тркач рекреативец доби доживотна забрана за настап на трки и маратони од спортскиот сојуз на Савана откако во директен пренос ја удри новинарката по задник додека известуваше за настанот.

Подоцна беше утврдено дека се работи за Том Каловеј од Џорџија кој на трката од 5 километри додека минуваше на патеката ја удри по задникот новинарката Елекс Бозаријан што нејзе ни малку не и се допадна па прокоментира.

Човекот кој ме удари по задницата на ТВ преносот: Ме посрамоти, ме нападна и ме претвори во сексуаелн објект. Ниту една жена никогаш не смее да биде изложена на вакви случуваеа“ напиша Бозаријан на својот профил на Твитер.

Ова видео го обиколи светот, а после сето тоа се воспостави дека човекот бил свештеник. И тоа свештеник кој работи со деца.

Свештеникот Том Каловеј веднаш ангажирал адвокат, и рекол дека го направил тоа инстиктивно и не знае по кој дел од телото ја „удрил“ репортерката.

Алекс пак најави тужба против него.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.