Владата на Швајцарија одлучи да ги отвори верските објекти од 28 мај и да им овозможи да вршат верски обреди, како што се свадби и крштевки.

Се воспоставува нормален живот и владата одлучи во средата наутро да дозволи верски церемонии од 28 мај или една недела порано од планираното“, рече швајцарскиот министер за здравство Ален Берсет.

Ова се однесува на мисите, свадбите и крштевките“, прецизира тој на прес-конференција.

Во последните неколку недели, некои верски церемонии се изведоа зад затворени врати, преку Интернет или преку ТВ.

Од 28 мај верниците повторно ќе можат да дојдат на миси и други верски церемонии со други верници.

Организаторите на ритуалот мора да имаат список на присутните и нивните телефонски броеви и да им го предадат на надлежните органи на барање да ги идентификуваат потенцијално заразените. Тој список потоа ќе биде уништен најдоцна за 14 дена.

Швајцарија, која не воведе строги мерки како другите европски земји, започна со олеснување на мерките преземени на 27 април за спречување на ширењето на коронавирусот.

Училиштата, продавниците, рестораните и музеите се отворени во однос на мерките за растојание и хигиена.

Владата следната недела ќе размисли за забрана за собирање на повеќе од 5 лица.

Во Швајцарија, каде живеат 8,5 милиони луѓе, повеќе од 1.600 луѓе починале од Ковид-19.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.