Медлин Меди Ли Никпон (20) од Саферн, Њујорк, почнала да се гуши во саботата попладне во дом во близина на кампусот. Таа учествувала на натпревар во јадење хот-дог како дел од хуманитарен настан.

Службите за итна помош и` дадоа прва помош на лице место, а потоа Меди беше пренесена во болницата во Обурн, а потоа во болницата во Масачусетс, каде што почина во неделата попладне, соопштил универзитетот.

Никон студирала биопсихологија и била член на женскиот лакрос тим Тафтс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.