Музичката терапија е една од најстарите методи на лекување и се користи во многу древни цивилизации.

Многу оддамна е познато дека со помош на музиката може да предизвикаш радост, да се ублажи болката и дури да излекуваш некои видови на сериозни заболувања.

Во древниот Египет, несоницата била третирана со хорско пеење и ослободување од болка. Докторите на древна Кина, дури испратиле музички мелодии како рецепт, верувајќи дека музиката може да ги излечи сите болести. Големиот математичар и научник Питагора предложил да се користи музика против гнев, бес, заблуди и пасивност на душата. Неговиот следбеник Платон верувал дека музиката ја враќа хармонијата на сите процеси во телото и во универзумот. Авицена ефикасно користел музика за третман на ментално болни луѓе. Музиката може да го зголеми или намали крвниот притисок, може да влијае и на централниот нервен систем, да влијае на длабочината на дишењето, ритамот на срцевите контракции, да влијае позитивно врз депресивни состојби и речиси сите витални процеси.

Т.н. “музичката терапија” успешно се користи за помагање на луѓе дијагностицирани со аутизам.

Покрај тоа, со специјални експерименти, научниците откриваат и влијание на музиката врз растот на водата и растенијата.

Музиката, како ниеден друг фактор, ни помага да ги надминеме тешкотиите во животот. Музиката може да создаде добро расположение, ја подобрува емоционалната состојба, а исто така и да ве наполни со енергија за целиот ден или да ве опушти на крајот од работниот ден. Во утринските часови, интуитивно луѓето претпочитаат да слушаат рекреативни и ритмички мотиви кои конечно ќе ги натераат да се разбудат и да се спремат за секојдневните задачи.

Бавните мелодии се посоодветни за вечерта, придонесувајќи за релаксација, одмор и балансирање. Опуштената музика пред спиење е одличен лек за несоница.

Добро е познато дека музиката на Моцарт помага да се намали стресот и да се контролираат емоциите. Лично, Шопен е многу релаксирачки. Откријте кои се вашите класици и искористете ја моќта на класичната музика за да се релаксирате.

Работата исто така знае многупати да биде стресна. Зависно од вашата професија и вие можеби се соочувате со стресна околина, па затоа кога и да имате можност пуштете си ја омилената музика и олабавете се.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.