Снимена е од папараците во 2010 година за време на нејзиниот летен одмор на островот Крк на Јадранско Море, а сликата сега „исплива“ на виделина. Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, има син со својата сопруга Милица, а по подолго време умее и јавно да зборува на оваа тема. Ана во 2017 година стана првата жена премиер на Србија, а нејзината партнерка Милица Ѓурѓиќ е докторка со која живее во истополов брак.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.