Србија набави два најнови лекови за третман на коронавирус, кои ги има во сите клинички, клинички-болнички центри и општите болници, објави Републичкиот фонд за здравствено осигурување.

Тоа се лековите Бамланивимаб и Регенерон од групата на неутрализирачки моноклонални антитела за третман на ковид-19.

Двата лека се применуваат во првите десет дена по појавата на симптомите и претставуваат уште една шанса инфекцијата да престане во раната фаза на болеста, се наведува во соопштението.

0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.