Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна брзина во невидена генерална проба за евентуална одбрана во случај Земјата да биде загрозена од астероиди. Галактичкиот судар се случи на безопасен астероид оддалечен 11,3 милиони километри при што вселенското летало наречено Дарт удри во вселенската карпа со брзина од 22.500 км на час. Научниците очекуваат ударот да издлаби кратер, да исфрли камења и прашина во вселената и што е најважно, да ја промени орбитата на астероидот.

Телескопите ширум светот и во вселената беа насочени кон истата точка на небото за да го снимат спектаклот. Иако ударот беше веднаш очигледен, радио сигналот на Дарт престана и ќе бидат потребни уште неколку месеци за да се утврди колку е променета патеката на астероидот. Мисијата вредна 325 милиони долари беше првиот обид да се смени позицијата на астероид или кој било друг природен објект во вселената.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.