Петровденски поклади се одбележуваат во последниот ден пред почеток на Петровденскиот пост.

И за овој, како и са сите останати празници, во народот има многу верувања и обичаи.

Според народните верувања, денеска задолжително би требало сите добро да се најадат, како би се подготвиле за престојниот голем пост.

Во некои краеви се верува дека оние кои ќе се огрешат од ова правило и по некој случај, не изедат нешто мрсно и сласно, може да имаат несреќна година.

Сепак црквата ги отфрла овие суеверија, исто како оние според кои на денешен ден не треба никако да се чешлате, бидејќи сета коса може да ви падне.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.