Слон, кој се одделил од стадото, за еден месец усмртил 14 лица во државата Џарканд, на истокот од Индија. Само во последните 24 часа три лица починале од последиците од повредите што им ги нанел слонот.

Минатата недела слонот уби пет лица во областите Деогар и Џамтар, а преостанатите жртви беа пронајдени во областите Сантал Паргана, Дунбад и Гирдих во индиската држава Јаркан, објави „Тајмс оф Индија“.

Три лица загинаа во последните 24 часа.

Меѓу нив има и две девојчиња кои се капеле во река во селото Дехуа во областа Деогар, а телото на еден човек било пронајдено во селото Калаџахираја во областа Џамтар.

Властите можеа да стигнат до нивните тела само кога слонот бил однесен во шумската област во областа Дабад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.