Денеска жителите се присетуваат на скопскиот земјотрес кој пред четири години го стресе Скопје на овој ден.

По утринскиот слаб земјотрес во 7 часот во Скопје со јачина од 4,4 степени, нов втор земјотрес го стресе тлото во Скопје на 11 септември 2016 година.

Земјотресот беше со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала и се случи во 15 часот и 10 минути.

Според видео снимките на Јутјуб кои се уште сведочат за страотниот земјотрес воочливо е дека ги вознемири граѓаните на Скопје и околината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.