Се работи за традиционална награда, која оваа пекара ја практикува 11 години во низа. Прималивата сума е скриена во новогодишна овошна торта, позната меѓу Шпаниците како  Роскас де рејес. Пекарата во овој шпански град деновиве е најпосетуваното место во градот, откако менаџерите на локалот соопштија дека во една од тортите се кријат 10 илјади долари.

Минатогодишен добитник било 8-годишно болно девојче, кое тортата ја купило од болница преку интернет. Овој обичај, пекарата го почнала во 2008-ма година, кога во наградата изнесувала 500 евра и оттогаш сумата постојано растела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.