Дали забележувате негативна енергија, нервоза и недостаток на хармонија во вашиот дом?

За да владее само позитивна енергија во вашиот дом и семејство, која ќе придонесе за привлекување здравје, љубов и пари, внимавајте на предметите кои се првиот магнет за беда. Овие предмети и навики го попречуваат протокот на позитивна енергија:

1. Валкана гардероба во аголот на собата

Ова е една од првите работи што ги предупредува експертот за фенг шуи кога ќе го забележи тоа дома. Можеби е најлесно да се гушка валканата облека на подот во аголот од собата, но треба да знаете дека таму тече и позитивна енергија од дома. Во секое семејство треба да има простор каде ќе се чуваат валкани алишта за перење – подобро е да имате кофа за тоа во дворот отколку валкани чорапи на аглите од собите.

2. Чевли наредени пред вратата

Без разлика дали се наредени покрај спалната или било која друга, овие предмети се вистински „енергетски вампири“, особено ако се валкани.

3. Куп стари весници, списанија, весници и книги

Фрлете го весникот во ѓубре веднаш штом ќе го прочитате, советуваат експертите за фенг шуи. Ако собирате списанија или книги, чувајте ги на полици, а не на подот или аголот од собата. Расфрлани низ просторот, овие предмети ќе донесат лоша енергија.

4. Испукани или исечкани чинии, чинии и чаши

Скршените јадења носат лоша енергија на оној што ги користи, тврдат експертите за фенг шуи. Подобро е да го купите најевтиниот нов сет отколку да користите скап, но оштетен комплет садови. Користењето на таков прибор може негативно да влијае на вашата кариера или финансии.

5. Испразни тегли ориз, сол и шеќер

На сите ни се случува да се потрошат залихите на најнеопходната храна, но наставниците по фенг шуи велат дека никогаш не треба да дозволите теглите во кои чувате ориз, сол и шеќер да бидат целосно празни. Полиците со празни тегли во кујната влијаат на среќата и хармонијата во семејството.

6. Место за седење или спиење под греда

Дрвените греди се еден од омилените дизајнерски елементи кои со задоволство ги гледаме во домовите. Меѓутоа, ако под овој детаљ поставите софа или кревет, знаете дека отровните стрели од негативна енергија се насочени кон вас, објаснуваат експертите за фенг шуи.

7. Скромни порции ориз во чинија

Кога послужувате храна за гостите или членовите на домаќинството, проверете дали секој член има повеќе од доволно храна. Ова правило прво се однесува на оризот. Според принципите на фенг шуи, недостатокот на ориз во чинија значи и недостаток на благосостојба. Ако оризот стигне, дајте им го на домашните миленици или сочувајте го и однесете го на оние кои се гладни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.