Сиријка, заробена во урнатините откако и се урна куќата во земјотрес, родила машко дете, а нејзината судбина сè уште не е позната.

И покрај најнеповолните услови, лекарите од областа Џиндирес, северно од Алепо, успеале да ја породат жената и да го доведат бебето на безбедно, но судбината на мајката засега е неизвесна.

Новородено момче за чудо преживеало откако неговите браќа и сестри загинале во земјотресот. Веста за раѓањето на бебето брзо се прошири низ светот, а на социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како маж го носи новороденчето подалеку од урнатините.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.