Часовник на брендот Patek Philip стигна на аукција во Christie’s, која се одржа минатиот петок во Дубаи …

Овој часовник стигна на бројни наслови, не само поради неговата крајна цена од скоро 200.000 долари, туку поради фактот дека беше создаден по нарачка на поранешниот владетел на Либија, Моамер Гадафи, во 1979 година.

Украсен со 18-каратно злато, овој часовник претставува бел кит во светот на колекционерите. Веројатно само трет од овој вид, овој модел содржи натпис на арапски јазик, на неговиот бледо зелено бројчаник, кој во превод значи “Слободата ќе ја најдете само тогаш кога ќе ви биде потребна”, по што следи потписот на познатиот Гадафи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.