Шпанските граѓани се во карантин најрано до 11 април, откако земјата се соочи со брзо распространување на коронавирусот.

За да рашират малку среќа и позитивна енергија во секојдневието, шпанските полицајци на Мајорка смислија нов начин на патролирање на улиците. Застануваат под балконите и со гитари прават мини концерт за граѓаните во самоизолација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.