Шпанската влада денеска прогласи вонредна состојба во регионот Мадрид во обид да го запре големото зголемување на бројот на случаи инфицирани со вирусот корона.

Вонредната состојба и дава на владата дополнителни овластувања за привремено ограничување на правата на граѓаните, а во овој случај тоа ќе се однесува на слободата на движење во Мадрид и некои блиски градови кои бележат високо ниво на инфекција.

Вчера судот во Мадрид ја поништи владината наредба делумно да се изолира главниот град на Шпанија и деветте соседни општини издадени во обид да се запре вториот бран на Ковид-19 и ги поддржа регионалните претставници кои се спротивставија на воведувањето на построги мерки.

Судот изјави дека овие мерки ги кршат „основните права и слободи“ на 4,5 милиони жители погодени од затворската казна што стапи на сила во петокот вечерта.

Вонредната состојба стапува на сила веднаш и ќе трае две недели, а регионалните власти ќе бидат принудени повторно да воведат ограничувања за патувања.

Во последните 14 дена, регионот Мадрид забележа 563 случаи на инфекција на 100.000 жители, што е двојно повеќе од цела Шпанија, која има просечно 257 случаи на 100.000 жители, и далеку повеќе од европскиот просек од 113 заразени на 100.000 граѓани.

Централната влада и нареди на полицијата во Мадрид да ги казни луѓето ако ги напуштат своите општини без оправдување. Мерката опфаќа 4,8 милиони жители во Мадрид и девет предградија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.