Планинар во американската сојузна држава Јута доживеал најголем страв во неговиот живот бидејќи кагуар или планински лав го бркал шест минути.

Кајл Бургес на излет во планината сретнал пума која го следела шест минути, а неколку пати се обидела да го нападне.

Од середбата со пумата се извлекол неповреден, а вели дека големата мачка, доколку сакала, можела да го убие.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.