Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ изјави дека е рамнодушен поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ и дека е разочаран што медиумите го слават кантавторот, кој, како што кажа, е „предавник на српскиот народ“.

Сè што имав да кажам за Ѓорѓе Балашевиќ кажав дека беше жив. Сега кога е мртов, немам што да додадам или одземам. Огорчен сум што со некои пагански ритуали се сквернават спомениците во центарот на Белград и Нови Сад. Можеа тоа да го прават на гробишта, пред куќата на Балашевиќ, на некое друго место, кажа Шешељ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.