Целиот регион тагува поради трагичната смрт на Матеј Периш, младо момче од Сплит кој исчезна во Белград на новогодишната ноќ и чие тело беше пронајдено минатата недела кај Ада Хуја.

Матеј денеска ќе биде погребан во родниот град Сплит, а од него вечерва ќе се простат неговите пријатели во бродска линија во близина на сплитското Фери пристаниште.

Неговиот татко Ненад Периш претходно побара од медиумите и јавноста да се воздржат од доаѓање на погребот на нивниот сакан син.

-Почитувани новинари и сниматели, уште еднаш ви благодарам за сочувството и правилното покривање на овој случај, но уште еднаш ве молам да се воздржите од секакво медиумско внимание за мене и моето семејство од какво било медиумско внимание на погребот на нашиот Матеј. Знам дека ќе го разберете моето барање, и за тоа ви благодарам од мое лично име и во име на моето семејство, изјави Периш.

Во пресрет на погребот, сестрата на Матеј на социјалните мрежи објави потресно видео и порака со која се збогува со својот брат.

На снимката се фотографиите на Матеј, а во позадина се слуша песната „Недостигаш“ на Дино Мерлин.

– Недостигаш брат мој, се надевам дека конечно го пронајде својот мир, ти благодарам што постоеше, ти благодарам што ме обедини. Сава и Дунав те зедоа, Хрватска те чека и ги рашири крилјата… Почивај во мир, сестра ти те сака најмногу на светот, напиша неговата сестра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.