Семејството на Љутфије Сам кое се појавува во документарниот филм „Медена земја“, бара помош за осумте деца од кои најмалото има една година.
Семејството го посетило екипата на ТВ 21, од каде што информираат дека во старата куќа нема основни услови за живот, а децата немаат каде да се бањаат. Единствен приход им е продажбата на мед, а добронамерни луѓе помагаат колку што можат со добротворен прилог.
Од државата добиваат помош од мерката за трето дете. Десет-членото семејство бара од хуманите лица да им помогнат со храна и облека.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.