Семејствo од Вухан нарачало свинска чорба од ресторан близу нивната куќа, но во храната пронашле мртов лилјак.

Супата најпрво ја вкусил таткото, кој изел скоро половина од нарачаниот дел. Кога другите членови решиле да го изедат остатокот, три дена по нарачката, нашле мртов лилјак во чорбата, пишува „Дејли мејл“.

На телевизиската снимка јасно се гледа дека станува збор за лилјак, а семејството брзо се упатило кон ресторанот каде им било кажано дека замрзнатите продукти ги купиле од локален производител.

Сопственикот на ресторанот истакнал дека е невозможно лилјакот да паднал во чорбата, туку дека тој сигурно слетал во садот откако семејството Чен го отворило оброкот.

Сите членови на семејството од Вухан во меѓувреме се тестирале и се негативни на коронавирус, а сопственикот на ресторанот, се согласил да им плати обештетување од висина од околу 250 фунти, пренесува „Дејли мејл“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.