Медиумите во Србија јавуваат за случај во кој еден човек успеал да го измами системот и се вакцинирра пет пати со цел да добие пари и ваучери за шопинг во трговски центар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.