Пол Барел, долгогодишен батлер на Лејди Ди и личност кој се доверувала, откри пред неколку години детали од нејзиниот близок разговор со принцезата пред да го загуби животот, но и некои поинтересни факти за животот на Дијана …

Целиот свет беше во шок кога поранешната сопруга на принцот Чарлс го загуби животот во сообраќајна несреќа во Париз на 31 август 1997 година. Нејзиниот батлер и пријател Пол Барел истакна пред неколку години дека принцезата заминала во Париз со многу лошо расположение.

Како што откри, Дајана рече дека се чувствувала опкружена со очај и осаменост, а последните зборови што му ги кажала: – Ќе бидете овде кога ќе се вратам, зарем не ?!

Барел, кој ја напишал книгата за принцезата Дајана како што тој ја запознал („Како што сме биле“), додаде нешто што го заинтригира целиот свет: Лејди Ди и Доди Ал Фајед, познатиот египетски плејбој и љубовникот на принцезата кои го изгубија животот во автомобил, тие не биле во сериозна врска. Покрај тоа, Дајана наводно сакала некој друг …

Вистинската љубов во нејзиниот живот, нејзиниот духовен колега, беше хируршкиот кардиолог Хасет Кан“ изјави Барел за Би-Би-Си. „Таа го запозна кога отиде да ја посети Кралската болница Бромптон. Таа влезе во лифтот кога влезе и веднаш знаеше дека е тој.

Барел им откри на медиумите дека Хан го повикал неколку дена по сообраќајната несреќа во која го загуби животот Дајана и во солзи му кажа колку му е жал што не може да ја оперира Лејди Ди и да и го спаси животот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.