Ќерката на рускиот претседател Владимир Путин, Екатерина Тихонова, неодамана гостуваше на една телевизија, само неколку дена по потврдата за разводот од човекот кој го нарекуваат „најмладиот руски милијардер”.

Катерина Тихонова, „рокенрол акробатска ѕвезда”, како што често ја нарекуваат, ретко се појавува во јавноста и дава интервјуа.

Руските медиуми пренесоа дека се разведува од тајкунот Кирил Шамалов (36). Во меѓувреме се појавија и гласините дека тој повторно се оженил со поранешната љубов Жана Волкова.

Шамалов е еден од тајкуните кои добија санкции од Западот. Тој одбива да го коментира својот приватен живот.

Не е познато зошто неговиот брак со Екатерина не успеа. Тие се венчаа во 2013 година во тајност. Шамалов како подарок на Катерина ѝ даде акции во неколку фирми, вредни стотина милиони долари.

Во ова ретко телевизиско интервју, Тихонова говореше за научни истражувања и е претставена како заменик-директор на Институтот за математичко истражување на комплексни системи на Московскиот државен универзитет и шеф на истражувачката компанија „Инопрактик”.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.