Џемперот со црна овца што го носеше покојната британска принцеза Дијана ќе се најде на аукција од Сотби на крајот на август. Модниот бренд Warm & Wonderful дизајнираше џемпер кој ќе биде главното модно парче на онлајн продажбата на Sotheby’s од 31 август до 14 септември.

Црвениот џемпер со осамена црна овца во толпа бели овци, Дијана првпат го облекла кога го гледала тогашниот принц Чарлс  како игра поло во јуни 1981 година.

Diana, Princess of Wales' black sheep jumper sale

Ова беше еден месец пред нивната венчавка, што поттикна шпекулации за потенцијалното значење на облеката.

Откако беше оштетен на зглобот, нејзиниот приватен секретар Оливер Еверет му пиша на ко-основачот на Warm & Wonderful Џоана Озборн и праша дали можат да го поправат. Неколку месеци подоцна, Дијана добила нов и во него била фотографирана во 1983 година. Озборн го пронашол оригиналниот џемпер во кутија на таванот во март.

„Ако сте принцезата Дијана, сигурно имате пристап до многу парчиња облека што можете да ги изберете да ги носите“, изјави Синтија Хултон, глобален шеф за мода во Сотби, за Ројтерс во понеделникот во Лондон.

-Тоа што сакаше нов, а две години подоцна повторно го облече…заменскиот џемпер, мислам дека тоа кажува многу за тоа колку ѝ значеше овој џемпер – додаде таа.

Џемперот, кој се проценува дека вреди 50.000 до 80.000 долари, доаѓа со две писма од Еверет до Озборн.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.