Милијардерот Џеф Безос, кој е основач на конзорциумот „Амазон“, најави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината.

Ова е моторот (BE-7) што ќе ја однесе првата жена на Месечината, објави Безос на Инстаграм, со снимка од проверката на моторот во центарот за испитување на американската вселенска агенција НАСА во Алабама.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

„Блу Ориџин“ со години го развива моторот BE-7 и конкурира со компаниите на Илон Mаск „Спејс Икс“ и „Дајнетикс“ за договор за изградба на следниот систем на НАСА за слетување на Месечината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.