По десет месеци најтажната принцеза се врати во Монако, но сега веќе е на нова локација.

Принцот Алберт откри дека неговата сопруга, принцезата Шарлин се наоѓа на лекување во установа, но надвор од Монако.

Исто така тој навел и дека одлуката да побара лекарска помош ја донеле неколку денови откако се вратила од Јужна Африка и тоа со помош на браќата од принцезата. Тој во интервју за „People“ објасни дека неговата сопруга, која делува слаба, признала дека ѝ е потребна помош. Не открил детали од нејзината болест, но ја отфрлил можноста дека станува збор за канцер или Ковид-19.

Исто така тој посочил и за нејзините проблеми со менталното здравје, велејќи дека била преоптоварена и не можела да се соочи со службената должност, со животот генерално, како и дека е исцрпена, како емоционално така и физички.

Принцот изјавил дека семејното собирање во Монако минатата седмица на почетокот поминало „прилично добро“ во првите неколку часа, но потоа станало очигледно дека Шарлин не е здрава.

Во меѓувреме открил дека нивните шестгодишни близнаци Габриела и Жак ја посетиле мајка им кога добиле одобрување од докторите. Тој додал дека и децата знаат дека нивната мајка е изморена.

Француските медиуми тврдат дека најтажната принцеза на светот отишла во Швајцарија каде постојат бројни специјалистички приватни медицински клиники

Близнаците држеле транспаренти на кои пишувало:

„Мамо, ни недостасуваш“, во текот на прославата која била одржана вчера.

Принцот Алберт ја држел својата рака на срцето, додека ги гледал своите деца како ги подигнуваат транспарентите упатени кон принцезата Шарлин.

Принцот изјавил:

„Не спиеше добро неколку дена и воопшто не јадеше. Изгуби доста килограми, што ја направи ранлива и потенцијално болна. Бог нека ни помогне“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.