Рампите поставени на премините преку железничките пруги, имаат за цел да ги предупредат луѓето дека доаѓа воз и на тој начин да ги заштитат од евентуални несреќи. Но што кога кренатите рампи не најавуваат дека доаѓа воз, а тој сепак пристигнува? Ваквите глетки очигледно ги има само во Македонија, за што најдобро илустрира овој пример со воз кој минува при кренати рампи, а од него излегува човек кој го регулира сообраќајот, за да потоа повторно „го фати“ истиот воз.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.