Националниот парк Маврово на својот Фејсбук профил објави 40-тина фотографии од животните кои поставените фото – замки ги уловиле во шумите на паркот. Дива мачка, дива свиња, срна, рис и уште неколку животни може да се видат во албумот на националниот парк.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.