Еден од најголемите научници во светот, Никола Тесла почина на православен Божик в0 1943 година, но за неговата смрт има многу мистерии. Веста за смртта во собата на хотелот Њујоркер во Њујорк е објавена два дена подоцна

Но, малкумина имале прилика да го видат научникот последните години пред смртта бидејќи живеел повлечено.

Овие денови во Милано на изложба е претставен навистина редок примерок поврзан со Тесла. Се работи за калап кој е земен веднаш по неговата смрт. Сега сите можат да видат како изгледал научникот пред смртта, без коса и со пропаднато лице.

.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.