Многу редок и оригинален примерок на Американскиот устав, потпишан на 17 декември 1787 година во Филаделфија, е продаден на наддавање во аукциската куќа „Сотби’с“ во Њујорк.

Уставот достигна рекордна сума од 43 милиони долари.

Тоа е светски рекорд за историски документ ставен на аукција.

Група обожаватели на криптовалути исто така се обиделе да ја добијат аукцијата, но успеале да понудат само 40 милиони долари, по што се откажале од обидот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.