Фејсбук пред некое време на корисниците им воведе нов дизајн, но се чини дека корисниците тешко се навикнуваат на него. Некои од нив, одат толку далеку што го нарекуваат дури „хорор филм“ и најавуваат престанување на користење на оваа социјална мрежа.

Новиот дизајн се појави на Фејсбук ова лето, а корисниците имаа период на навика до септември кога можеа рачно да го одложат новиот дизајн уште неколку пати во периоди од 48 часа, по што Фејсбук дефинитивно им го воведе новиот дизајн.

Тоа предизвика корисниците од целиот свет да се огласат на социјалните мрежи со негативни коментари.

„Ужасно ми е одбивен Фејсбукот со новиот дизајн“, „Одвратен ми е новиот дизајн“, „Долго не сум користел Твитер, но со оглед на тоа дека новиов дизајн на ФБ е грозен, можам слободно да користам други социјални мрежи“, „Службено го мразам новиот дизајн“, „Одвратно изгледа, очите ме болат“, се само дел од бројните преговори на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.