Коронавирусот удри по граѓаните и по Холивуд, а сега е потврден првиот позитивен случај во кралско семејство. Карл фон Хабсбург, Archduke of Austria, е ставен во карантин од четвртокот по позитивниот тест за КОВИД-19.

59-годишниот шеф на House of Habsburg-Lorraine за австрискиот ТВ канал oe24, открил дека тој доживеал симптоми слични на грип пред повеќе од една недела.

Досадно е, но добро сум. Тоа не е црна чума “, рече фон Хабсбург. „Мислев дека тоа е вообичаен грип. Кога еден пријател ми се јави дека имал позитивен тест по конгрес во Швајцарија, исто така бев тестиран “.

Тој додаде: „Морам експлицитно да ги фалам австриските власти затоа што тие дејствуваат со мерка и цел. Расположението на паника не е соодветно “.

Членовите на кралските семејства ширум светот ги откажаа настаните и плановите за патувања во блиска иднина за да се намали ширењето на коронавирусот.

Кралицата Елизабета ги откажа големите годишни настани низ САД, вклучувајќи ги и нејзините годишни забави во градина во Бакингемската палата .

93-годишниот британски монарх се пресели во замокот Виндзор, околу 45 минути возење од Лондон, за велигденскиот период, една недела порано од планираното.

Кралот на Шпанија, Фелипе и кралицата Летиција неодамна поминаа тест за коронавирусот како „превентивна мерка“, откако кралицата се состана со министерката за еднаквост Ирина Монтеро, која подоцна беше позитивна за вирусот.

Нивните резултати откриле дека и кралот и кралицата биле негативни за вирусот.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.