Популарниот рапер Канје Вест, наводно, бил исфрлен од кампањата за претседател на САД, по помалку од две недели од објавувањето на информацијата дека ќе се кандидира за оваа позиција.

Стив Крамер, член на тимот на Вест, вчера истакна дека, откако се забавувал во Флорида, Вест веќе не се натпреварува за претседател.

Иако Крамер не ги наведе причините за оваа одлука, тој посочува дека сите активности поврзани со кампањата на Вест се откажани. До денес, Вест мораше да собере 132.781 потпис за само кандидатура.

Славниот рапер ја објави својата кандидатура на 4 јули, а тој беше јавно поддржан од Елон Маск.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.