Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кетрин Мидлтон ги забавуваа децата на болничарите – хероите во најголемата борба денес – битката со коронавирусот.

Имено, војводата и војвотката на Кембриџ денеска воспоставија видеоврска со учениците во нивните училишта, заблагодарувајќи им се ним и на нивните родители што помагаат во тоа да ја одржат земјата за време на пандемија.

Училиштата во Велика Британија се затворени веќе три недели, за сите освен за децата на здравствените работници во Националната здравствена служба и други клучни установи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.