Според пишувањата на странските медиуми, принцот Хари доживеал нервен слом, па итно е однесен на психијатриска клиника.

На приноцт Хари, пишува магазинот Глоуб, состојбата му се влошувала со години, посебно откако поминал 10 години служејќи во војска, а капката која ја прелеала чашата била оделувањето од кралското семејството и тешката одлука која ја донел како би ја заштитил сопругата Меган  од британската јавност и медиумите кои не и беа наклонети.

Хари и самиот призна дека не може да верува колку животот му се променил и свртел наопаку. Меган го натера да го отфрли семејството и пријателите, а како таа би можела да го следи својот сон за холивудска актерка, но тоа се претвори во најлош ноќен кошмар – изјавил за медиумите извор близок до Хари.

Додал дека Хари се чувствува изгубено и осмено бидејќи во Лос Анџелес нема пријатели.

Принцот и Меган се караа колу тоа како сега ќе изгледа нивниот живот во САД, кога ќе завршат мерките на карантин, што го доведе до точка на пукање. Заврши во блиската болница за лекување ментални болести. Слушнав дека боледува од посттрауматски синдорм, кој го предизизвикала смртта на неговата мајка, а сегашната состојба со одвојување од семејството, само му ја влошило состојбата – рекол извор за медиумите.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.